Ячмінь

Ячмінь належить до числа найдавніших культурних рослин. Як і пшениця, він був окультурений в епоху неолітичної революції на Близькому Сході не менше 10 тис. Років тому. У Палестині його почали вживати в їжу не пізніше, ніж 17 тис. років тому. Не виключено, що ячмінь був введений в культуру в різних місцевостях незалежно. У Центральній Європі культура ячменю вже в Середні століття стала загальною.

Широко використовується в пивоварінні – є найпоширенішим злаковим, з якого виробляється солод.

З зерен виробляється ячмінна крупа двох видів: перлова і ячна. Ячна крупа – це подрібнені ячмінні ядра, звільнені від квіткових плівок. Перевага ячної крупи в тому, що на відміну від перловки вона не піддається шліфовці, тому в ній більше клітковини. Перлова крупа – це цілісні ячмінні зерна, очищені й шліфовані або нешліфовані.

Особливістю ячмінної крупи є велика кількість полісахариду β-глюкана, що володіє холестеринознижуючим ефектом, гарне співвідношення між білком і крохмалем, багатий зміст провітаміну А, вітамінів групи В і мікроелементів: кальцію, фосфору, йоду, особливо багато кремнієвої кислоти.

Висока врожайність ячменю визначає його як основну зернову культуру, яка використовується для корму свиней, великої рогатої худоби і птиці. Ярий ячмінь широко використовується в харчовій промисловості і в пивоварінні.

В цілому, ярий ячмінь вважається не вибагливою, цінною культурою. При правильному дотриманні всіх норм його обробітку, ще й економічно вигідною культурою.

Вагомим значенням, при вирішенні завдань поліпшення якості зерна та збільшення врожайності ячменю, є дотримання агротехнічних послідовностей: