27.02.2018
Соняшник. Технологічне перезавантаження
Соняшник – високорентабельна, стратегічна культура для України. При дотриманні агротехніки вирощування та науково-обґрунтованих строків повернення його в сівозміні можливе отримання врожаю на рівні 3-4 т / га. Існує думка, що соняшник «висмоктує всі соки» із землі. Ми ж вважаємо, що повернення його на попереднє місце через 6-8 років позитивно впливає на наступні культури в сівозміні. Давайте розглянемо, чи так це? Рослини соняшнику дійсно володіють потужною кореневою системою здатною поглинати воду з глибоких горизонтів грунту 1,5-2 м, а подальша культура, наприклад, озима пшениця, споживає воду в основному з 0-100 см шару, який на 70% поповнюється за зиму. Тому для озимих зернових культур недолік запасів вологи в глибоких горизонтах не найголовніше. В процесі своєї життєдіяльності коренева система соняшнику переводить важкодоступні елементи живлення в доступніші, а також підтягує їх з більш глибоких горизонтів в 30-40 см шар ґрунту, що позитивно впливає на розвиток подальшої культури.
У золі соняшнику міститься 40% калію. Недолік калійного харчування особливо відчутний з періоду бутонізації до дозрівання насіння. На більшій частині України забезпеченість калієм достатня. Внесення калійних добрив виправдано на грунтах з низьким його вмістом – вилужених чорноземах, сірих лісових. Якщо врахувати особливості живлення соняшнику в системі сівозміни та приділити належну увагу в живленні наступної культури, то виявиться, що він хороший попередник, наприклад, для озимої пшениці, набагато краще ячменю, пшениці і тим більше кукурудзи.
При врожайності олієнасіння 3 т / га соняшник виносить з ґрунту 180 кг азоту, 80 кг фосфору і 560 кг калію. Вирощування низькорослих і середньорослих (120-170 см) сортів і гібридів зменшує сумарне споживання кількості азоту в порівнянні зі злаками.
Азот сприяє активному росту рослин. Однак його надлишок веде до істотного наростання вегетативної маси і нераціонального використання вологи. Фосфор позитивно впливає на розвиток кореневої системи, стимулюючи її розвиток, в результаті чого рослина може забезпечити себе необхідними елементами. Він грає виключно важливу роль в процесах обміну енергії в рослинних організмах. Енергія сонячного світла в процесі фотосинтезу і енергія, що виділяється при окисленні раніше синтезованих органічних сполук в процесі дихання, акумулюється в рослинах у вигляді енергії фосфатних зв’язків у так званих макроергічних сполук, найважливішим з яких є аденозинтрифосфорна кислота (АТФ). Накопичена в АТФ енергія використовується для всіх життєвих процесів росту і розвитку рослин, поглинання поживних речовин із ґрунту, синтезу органічних сполук, їх транспорту. Фосфор, можливо, є найбільш недооціненим елементом живлення, через відсутність якого в грунті спостерігається нестача активної органічної речовини (гумінових і фульвокислот). Особливо різко дефіцит фосфору позначається у всіх рослин при утворенні репродуктивних органів. Його недолік гальмує розвиток і затримує дозрівання, викликає зниження врожаю і погіршення якості продукції. Рослини при нестачі фосфору різко уповільнюють зростання, а листя їх набувають спочатку з країв, а потім по всій поверхні сіро-зеленого, пурпурового або червоно-фіолетового забарвлення. Ознаки фосфорного голодування зазвичай проявляються вже на початкових стадіях розвитку рослин, коли вони мають слаборозвинену кореневу систему і не здатні засвоювати важкорозчинні фосфати грунту.
Калій бере участь в процесах синтезу і відтоку вуглеводів в рослинах, обумовлює водоутримуючу здатність клітин і тканин, впливає на стійкість рослин до несприятливих умов зовнішнього середовища і хвороб.
Відомо, що фосфор і калій дуже погано проникають в рослини через листя в порівнянні з іншими елементами. Швидше за все проникає N (азот), Mg (магній), Na (натрій), повільніше – S (сірка), ще повільніше – Ca (кальцій), K (калій), P (фосфор) і ін. Мікроелементи. Проте, навіть калій і фосфор засвоюються через листкову поверхню в кілька разів швидше, ніж з грунту, особливо при слабо розвинутій кореневій системі.
З мікроелементів найбільш різко на соняшнику виражається недолік Бора, застосування якого в невеликій кількості також обгрунтовано позначається позитивно на наступній культурі. Допоміжними елементами антістрессантамі є Магній, який відповідає за транспортну функцію і, зокрема того ж фосфору, а так само Сірка, яка входить до складу амінокислот і бере активну участь в білковому і вуглеводному обміні речовин, тобто сприяє якісному засвоєнню азоту.
Стрес – загальна неспецифічна адаптаційна реакція організму на дію будь-яких несприятливих факторів. Виділяють три основні групи факторів, що викликають стрес у рослин:
фізичні – недостатня або надмірна вологість, освітленість, температура, радіоактивне випромінювання, механічний вплив;
хімічні – солі, гази, ксенобіотики (гербіциди, інсектициди, фунгіциди, промислові відходи та ін.);
біологічні – поразка збудниками хвороб або шкідниками, конкуренція з іншими рослинами, вплив тварин, цвітіння, дозрівання плодів.
В основному хімічному стресу ми піддаємо соняшник, використовуючи технології SUМО і CLEARFIELD
У наш час селекційні досягнення істотно просунулися в створенні технології «Чистого поля». Існує два напрямки: гібриди стійкі до гербіцидів типу Експрес в дозі 25 і 50 г / га і стійкі до Євро-Лайтнінг і його аналогам. Це потужний прорив у вирощуванні соняшнику з можливістю повного контролю бур’янів. Але, як відомо, у всього є зворотна сторона медалі, і ми з нею все частіше стикаємося. Давайте крок за кроком розглянемо основні елементи цих технологій, щоб об’єктивно зрозуміти процес в комплексі. Ми застосовуємо технологію СУМО в основному для боротьби з бур’янами. Але, як відомо, правильне спільне використання ґрунтових гербіцидів ацетохлорвмісних (а краще металохлорвмісних, наприклад, Авангард) і прометрінвмісних здатні контролювати до 90% бур’янів на перших етапах розвитку соняшнику. Роль ґрунтових гербіцидів при цій технології також істотна, як і при вирощуванні класичних гібридів. По-перше, вони захищають рослину, так би мовити в «колисці», на самих ранніх стадіях, а гербіцидом Експрес працюють в фазу від 2 до 6 справжніх листків у культури. По-друге, гербіцид Експрес не контролює злакові бур’яни. Якщо ви все ж вирішили сіяти соняшник з використанням цієї технології, то не потрібно сподіватися тільки на Експрес і не чекати поки бур’ян переросте. Краще внести грунтовий прометріновмісний гербіцид в мінімальній дозі, а потім попрацювати Експресом.
Повернемося до стресів. Який би гібрид ви не сіяли, застосування Експресу викликає стрес! Сила стресу залежить від Вас: це і доза, і кратність внесення, а також безліч факторів, які потрібно враховувати. Хотілося б тільки нагадати, що дози 20 г / га цілком достатньо на пшениці. Чому ми вирішили, що на соняшнику потрібно мінімум 25 г? Як би там не було, але на наступну добу ви побачите бліде рослина соняшнику, схильне до стресу з імунітетом на нулі. Цей стан зазвичай триває 10 днів і «горе-хіміки» кажуть: не чіпайте, хай вийде з «гербіцидною ями», тоді робіть підживлення. 10-12 днів пригніченого стану і, як наслідок, різкий стрибок хвороб. Добре це простежувалося в 2016 році, коли і так був спалах хвороб, а тут ще й ослаблене рослина. Так як же зняти стрес? Стрес ви не знімете, але пом’якшити його спробуємо. Ми можемо ослабити його дію на 30% і, якщо пощастить, на 70% і не за 10-12 днів, а за 3-4 дні. Що для цього потрібно? Це просто! Потрібен фосфор, магній і сірка в максимально доступній формі. Таким препаратом може бути, наприклад, «Комплекс для підживлення олійних культур» в дозі 2 л / га, а також різні види гуматів. І не забуваємо додати трохи азоту 3-5 кг карбаміду, не більше. Обробка проводиться обов’язково ввечері на наступну добу або через добу після внесення Експресу. Цей прийом потрібен після кожного внесення пестицидів або іншого стресу і, головне, до підживлення це ніяк не відноситься. Це не підживлення, а спроба пом’якшити викликаний нами ж стрес.
Технологія CLEARFIELD призначена для боротьби не тільки з бур’янами, але і з таким рослиною-паразитом як вовчок, яка стала бичем наших полів. Якщо у Вас немає проблем з вовчком, то бажано уникати застосовувати цю технологію: це дорого і несе деякі наслідки на подальшу культуру в посушливих регіонах України. Існує думка, що при використанні цієї технології можна посіяти раніше без ґрунтового гербіциду, тому що бур’ян можна проконтролювати весь. Але це не так. Євро-Лайтнінг при правильному застосуванні контролює бур’ян протягом 4-8 тижнів, а вовчок протягом 3-4 тижнів. У практиці ж препарат вносять від 2 до 8 листків у соняшнику, оптимальним терміном внесення є фаза 4 справжніх листків. Якщо грунтовий гербіцид при ранньому посіві ми не внесли, то до цього часу там вже килим з бур’яну. Обробляючи Євро-Лайтнінгом, соняшник і смітна рослинність жовтіють, потім останні гинуть, і, здається, все має бути ідеальним. Але до моменту збирання маємо амброзію, лободу, лопух та ін. Бур’яни висотою з соняшник. І ось чому. Сходи соняшнику в холодній землі з’являються лише на 16-18 день, а насіння бур’янів перебувають ближче до поверхні грунту, ніж у соняшнику, де швидше прогріваються і проростають. І до моменту обробки маємо повністю закритий грунт листям перерослих бур’янів, які вже починають «висмоктувати» рослини соняшнику. В результаті обприскування весь Євро-Лайтнінг (або аналог) потрапляє тільки на листя. А правильність застосування такого препарату полягає в тому, щоб він потрапляв не тільки на молоді бур’яни, а й на грунт. Тоді гербіцид діє ще й як грунтовий, стримуючи проростання наступних бур’янів. І це можливо в ранніх посівах тільки із застосуванням ґрунтових гербіцидів. А для зняття стресу на наступну добу пропонується обробка препаратами, що містять фосфор, сірку і магній з додаванням гумата.
А яка ж ситуація з вовчком? Адже боротьба з ним – основна причина вибору технології. Насіння рослини-паразита починають проростати при стабільній + 15⁰С в грунті, що відповідає середині травня і атакують кореневу систему до тих пір, поки температура грунту буде вище + 40⁰С або відсутні волога (кінець червня). Тобто при посіві в середині квітня зараження починає відбуватися припадаючи до термінів обробки Євро-Лайтнінг. Він захищає соняшник 3-4 тижні і дія препарату закінчено. В кінці червня – нова хвиля зараження! Якщо ж обробку гербіцидом змістити на більш пізні фази соняшнику 6-8 листків, то препарат вб’є вже вовчок, що приєднався та захистить рослини від нового зараження.
Тому, при ранньому посіві соняшника за технологією CLEARFIELD все-таки доцільно застосування і ґрунтових гербіцидів. І ось уже захист посівів соняшнику на 99%!
Найкращий варіант, якщо поля у вас засмічені рослиною-паразитом вовчка, висівати класичні гібриди соняшнику, які мають генетичної стійкістю до останніх рас вовчка. Вони здатні контролювати її протягом усієї вегетації культури. Ви можете не витрачати величезні гроші на гербіциди технологій SUМО і CLEARFIELD, а застосовувати тільки грунтові гербіциди. І цього буде досить! Крім того, рослини соняшнику, оброблені гербіцидами Євро-Лайтнінг і Експрес, відчувають сильний стрес у вигляді пожовтіння листя (а це загибель хлорофілу і тиждень відсутності фотосинтезу), через який гібриди втрачають свій потенціал врожайності від 10 до 25%. Вирощуючи гібриди,стійкі до вовчка, і застосовуючи мікроелементи ви вже не боретеся з усуненням стресу (або кажучи простою мовою, витрачаєте додаткові гроші для усунення негативних наслідків і повертаєте гібриди до їх нормального життя, щоб вони дали той рівень врожаю, який був до обробки), а дійсно вкладаєте гроші в додаткову надбавку врожаю. Адже якщо застосувати весь комплекс позакореневих підживлень при класичній технології, то отримаєте урожай на 20-25% більше, ніж від технології із застосуванням страхових гербіцидів. Крім того, вартість насіння стійких до вовчка вітчизняних гібридів, наприклад, Лиман ОР, Донбас ОР і Командор 777, в 2-3 рази дешевше, ніж закордонні гібриди для вищезазначених технологій. Такі стійкі до вовчка гібриди належать до селекції компанії ЛІСТ, в портфоліо яких крім цих гібридів знаходиться ще ряд високопродуктивних класичних гібридів, що характеризуються стабільністю і пластичністю.
Ще два слова про листкове піджівлення. Як ми знаємо – це найшвидший і ефективний спосіб доставки елементів в клітини рослини. Також відомо, що в рослині клітини оновлюються за 21 день. Тобто вже через 21 день ефект підживлення не діє на 100%. Тому для рослини ідеальним було б отримувати їх кожні 10 днів. Що хотіла б «бачити» рослина? Їй потрібно отримувати невеликі, але збалансовані дози підгодівлі. І чим ширший спектр елементів, тим ефективніше використовуються ті елементи, які є в грунті. Всі вже знають, що соняшнику необхідний бор. Це так, але з поправкою, він потрібен у другій половині вегетації для цвітіння, а не в період зростання, і вже точно не для розвитку кореневої системи. Цим елементом є цинк. Так що застосування цинку обгрунтовано не тільки на зернових і кукурудзі, але і на соняшнику. А бор потрібно давати в другу обробку і краще не раніше фази 10-12 справжніх листків. А для зняття стресів від гербіцидів і активного старту рослини в технології підживлення рекомендовано включати комплекси для живлення рослин, які містять NPKS.
Всього виходить потрібно зробити 2 підживлення по вегетації з останньої, якщо можливо, в стадію бутонізації. І обробку насіннєвого матеріалу проводити комплексом макро- і мікроелементів зі стимуляторами росту. Важливим в технології є застосування прилипачів, це підстраховує від змивання опадами препаратів і дає можливість працювати на мінімальних дозах, підвищуючи ефективність. Карбамід, шампунь і мікродобрива цими властивостями не володіють. Багато фірм не зовсім точно коментують ефект препаратів. Так, карбамід і хелати допомагають швидше засвоїтися препарату, але не забезпечують стійкості до змивання дощем або здування вітром після висихання. Також зазначу, що хелати засвоюються протягом 6, а то і 12 годин. Тому, якщо дощ пішов через 2 години, не спокушайтеся, частина грошей, які ви витратили на препарат, він змив з листя. Прилипач Агроліп в дозі 0,1-0,2 л / га повністю справляється із завданням.
Що ж ми отримаємо за наші труди з підживленням? Разова обробка здатна забезпечити прибавку в середньому 10%, а в комплексі – 2 обробки + обробка насіння можемо розраховувати стабільно на надбавку 15-25% при класичній технології, і 20-30% при використанні технологій SUМО і CLEARFIELD, в основному від часткового зняття пестицидного стресу.