11.10.2019
Вовчок – це дуже серйозна проблема для соняшника.
Однією з найнебезпечніших загроз при вирощуванні соняшника є рослина-паразит вовчок соняшниковий (Orobanche cumana Walls.). Він здатен висмоктувати врожай на 20, 50, та навіть 100%, в залежності від умов вирощування та стійкості сортів і гібридів до цього паразита. Основною зоною його розповсюдження до недавнього часу були райони, де масово вирощують соняшник, а саме, південь та схід України. Зміна кліматичних умов у бік посушливості у зоні Лісостепу та навіть Поліссі обумовило збільшення посівних площ під олійною культурою, а висока рентабельність виробництва її сприяло скороченню строків повернення соняшнику на попереднє місце й недотримання сівозміни, що привело до погіршення фітосанітарного стану посівів.
Таким чином, вовчок вже поширюється й на північ України. Цьому сприяє легкість насіння паразита, яке здатне переноситися повітрям на десятки кілометрів. Зараження нових площ також відбувається через техніку, коли, наприклад, орендовані комбайни після збирання соняшника в зонах, заражених вовчком, заїжджають за сотні кілометрів на поля, де проблем з вовчком ніколи не було. Тому наразі під ураження вовчком, окрім південно-східних областей України, зараз вже попадають Полтавська, Київська, Черкаська, Вінницька області. Поширення вовчку у цих районах пояснюється також нехтуванням сівозміни.
Селекція залишається сучасним методом у підвищенні врожайності також за рахунок стійкості до біотичних і абіотичних факторів, а генетична толерантність гібридів до вовчку є ключовим методом боротьби з ним.
Розуміючи важливість цієї проблеми спеціалісти ТОВ «ЛІСТ» ще з 2010 року почали активно проводити селекційну роботу на виявлення стійких до нових рас вовчку генотипів. Початком цієї роботи є відкриття фітотрону з використанням експрес-методу оцінки селекційних зразків соняшнику. Для зараження грунту фітотрона вовчком соняшниковим, селекціонери ТОВ «ЛІСТ» регулярно збирають насіння вовчка в різних регіонах України та ближнього зарубіжжя. В заражений грунт висівається насіння ліній та гібридів соняшнику. Таким чином, створюється штучний, дуже агресивний фон вовчка у фітотроні. Це надає можливість за короткий період 35-40 днів, оцінити селекційний матеріал, вибракувати нестійкі генотипи до вовчку й впровадити у подальші схрещування лінії, що поєднують в собі стійкість до вовчку та комплекс інших господарсько-цінних ознак.
Результатом довготривалої плідної роботи є створення двох гібридів Лиман ОР і Командор 777, стійких до сьомої раси G. Ці гібриди поєднують в собі вищезазначену стійкість до вовчку соняшникового з високою посухостійкістю і екологічною пластичністю, тобто здатністю тримати врожайність на мінімально прийнятному рівні у разі різко несприятливих умов Степу, та з високим потенціалом продуктивності при вирощуванні в сприятливих умовах Лісостепу.
Селекція в ТОВ «ЛІСТ» продовжується далі в різних напрямках та серед нових розробок – створення сучасних генотипів, більш стійких до вовчка найновіших рас та мутацій, які вже в деяких регіонах починають уражувати гібриди багатьох селекційних компаній, стійких до сьомої раси. Нові лінії соняшника демонструють стійкість до найагресивніших рас вовчку соняшникового, а гібриди за участю таких ліній знаходяться у випробуванні та незабаром увійдуть до Реєстру сортів рослин України, щоб забезпечити вітчизняного аграрія такою необхідною інновацією.